Tingshy nebo také buddhistické či tibetské činelky. Dva kovové talířky spojené provázkem či kůží, které se o sebe rozeznívají a vytvářejí zvonivý harmonický tón.

Název „tingsha“ pochází z tibetského slova „ting“, což znamená „zvuk“ a „sha“, což znamená „kov“.

Velikost tingshy se pohybuje od malých, které mají průměr asi 5 cm, až po velké, které mají průměr až 15 cm. Nejběžnější velikost je asi 7 cm.

Velikost tingsh ovlivňuje jejich zvuk. Malé tingshy vydávají vysoký zvuk, zatímco velké vydávají zvuk o něco hlubší.

Tingshy se vyrábí odléváním do forem nejčastěji z pěti kovů, podobně jako buddhistické sošky nebo podobně jako tibetské mísy z bronzu (ručně tepané) či mosazi (odlévané).

Mohou být i bez zdobení, ale většinou jsou zdobené různými vzory – buddhistické symboly, lotosový květ, mantra Om mani padme hum, draci…

Tingshy se používají v buddhistických a hinduistických rituálech a meditacích. Jejich zvuk se považuje za posvátný a má mnoho účinků.

V tradiční tibetské praxi se tingshy využívají k očištění prostoru od negativních energií. Jejich zvuk má schopnost rozptýlit stagnující a negativní vibrace, čímž vytváří prostor pro pozitivní energii a klidnou mysl.

Mnichové je často používají na začátku a konci rituálů ke vytvoření ochranného pole a posílení duchovního spojení.

Vytvářejí pocit klidu a harmonie, podporují soustředění a meditaci, zvyšují vědomí přítomného okamžiku a posilují intuici.

Na tingshy můžete hrát jednou rukou nebo oběma. Při hraní jednou rukou máme tingshy zavěšené cca uprostřed spojovacího provázku mezi palcem a ukazováčkem a cinkáme o sebe hranami – ze stran nebo ze shora dolů.

Při hře oběma rukama držíme činelky za konce provázků (kůže) a cinkáme o sebe hranami opět buď kolmo nebo se shora dolů. Nikdy na tingshy nehrajeme jako na činely (plochami proti sobě) – neznějí.

Rozptýlení zvuku dosáhneme, když cinkneme, spustíme jednu z činelek dolů a kýváme nebo točíme s ní na provázku v prostoru.

Činelky hrají v různých tónech, většinou hned několika. Může se také výjimečně stát, že nehrají. V takovém případě je vraťte do obchodu, kde jste je koupili. Většina obchodů u činelek nemá nahraný zvuk konkrétního kusu. Je to časově náročné a činelky jsou jednou z nejlevnějších věcí, které si můžete v takových e-shopech koupit. Nezaslouženě se jim nevěnuje taková pozornost, jaká by měla. Já je v kurzech učím např. používat ke vstupu a výstupu do a z energie klienta při zvukových masážích.

I z tingsh si můžete sestavit celou čakrovou sadu, i když to bude z výše uvedených důvodů o dost obtížnější než u tibetských mís. Níže si můžete poslechnout ukázky hry na tingshy. Jen jako vždy opakuji, že je to lepší se sluchátky.;)

Přihlaste se na kurz a naučte se je používat ve své zvukoterapeutické praxi. Zakoupit je můžete v obchodech s ezoterickým zbožím, v hudebninách nebo u mě v e-shopu.

Videa s ukázkami zvuku:

Velká tingsha – ukázka zvuku: https://www.youtube.com/watch?v=P6hRq9qFax8
Velká a malá tingsha: https://www.youtube.com/watch?v=37HvI_aJNIw
Činelky v 7 tónech dle čaker: https://www.youtube.com/watch?v=Ze9Ws0SgE7A

Zdobení činelek – činelky Tingsha často zdobí vzory se spirituálním významem:

  • Mantra Óm Mani Padmé Húm: Představuje soucit a moudrost.
  • Osm šťastných symbolů: Tradiční symboly přinášející štěstí, ochranu a osvícení.
  • Draci: Symbolizují sílu, proměnu a ochranu.
  • Lotosové květy: Ztělesňují duchovní čistotu, znovuzrození a osvícení.
  • Mandaly: Symbolizují vesmír, jednotu a meditaci.

Vzory mohou být odlévané, ryté nebo leptané.

Pět praktických využití činelek Tingsha

  1. Meditace: Úder činelek na začátku a na konci meditace pomáhá zaměřit mysl a signalizuje přechod do nebo z meditativního stavu. Můžete se s nimi setkat při zvukových koupelích či koncertech.
  2. Očištění prostoru: Čistý a rezonující zvuk činelek Tingsha je ideální pro energetické očištění prostor, odstranění stagnující energie a vytvoření příjemné atmosféry. Můžete si je vzít s sebou na cesty nebo do hotelu. Jak na to se učíme na zážitkovém kurzu MySelf Massage. Přihlaste se – termín je 26. dubna a je jen pro šest zájemců.
  3. Zvuková terapie: Na kurzech pro profesionály se učíme, jak činelky používat při vstupu do energie klienta na začátku terapie a jak s nimi terapii ukončit a z energie vystoupit a nic si z ní nepřenášet do svého života.
  4. Lekce jógy: Činelky Tingsha pomáhají praktikujícím jógy plynule přecházet mezi ásanami a prohlubovat spojení s dechem a všímavostí.
  5. Obřady a rituály: V tibetských buddhistických rituálech slouží činelky Tingsha jako zvukové symboly označující důležité okamžiky, začínají a ukončují modlitby či obřady.
Ing. Klára Dvořáková

Jsem lektorka a inspirátorka s tibetskou zpívající mísou.

Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života v říjnu 2016. Byla to láska na první poslech. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky (seznam konkrétních kurzů je na mém webu na stránce O mně >>).

Naprostá většina je zahraničních. Překvapilo a zklamalo mě, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit. Natáčím videa, píšu e-booky, články, pořádám kurzy >>> a workshopy. Učím, jak pečovat s tibetskou mísou o sebe i o druhé.

Jsem autorkou online kurzu autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, kde se s tibetskou mísou opečujete od hlavy k patě nebo obráceně. Učím také profesionály >>>, jak mísy zařadit do jejich terapií, rozšířit nabídku pro klienty a odlišit se tak od konkurence.

Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Pokaždé to bude jízda.