Moje učitelka Ann Martin říká: „More bowls, more fun!“ Dávám jí jednoznačně za pravdu. S více mísami se naše zážitky prohloubí a umocní. Aby tomu tak skutečně bylo, měly by naše mísy spolu ladit. Proto si teď řekneme, jak na výběr další mísy. Stejné zásady pak budou platit u té třetí a další mísy. Plus si dáváme pozor, abychom neopakovali tóny, ale tvořili si čakrovou sadu tj. oktávu.
Máme několik možností:
1) Intuitivně, stejně jako tu první.
2) Vybírat rozdílnou mísu do čakrové sady.
3) Vybírat rozdílnou mísu do kvarty či kvinty.
4) Vybírat téměř stejnou mísu, aby tvořily binaurální tóny.
U všech variant platí, že si k výběru vezmete stávající misky s sebou, abyste je slyšeli spolu hrát.
Intuitivní výběr tibetské mísy
Intuitivní výběr je dobrá volba především, když vybíráte svoji první zpívající mísu. Pak už jen, pokud máte trpělivost a dobrý sluch. Je třeba kontrolovat poslechem, zda spolu mísy ladí. Snadno se vám může stát, že si vyberete tibetskou zpívající mísu ve stejném tónu, který už máte, protože bude odpovídat problému, který právě řešíte… Proto je dobré provést kontrolu.
Pokud nemáte absolutní sluch, doporučuji použít aplikaci ve vašem telefonu. Mně se osvědčila aplikace Pitched Tuner – Google, Apple. Stačí vám verze zdarma.
Druhá mísa do čakrové sady tibetských mís
Druhou mísu vybíráme ideálně alespoň ob tón, tj. ne po sobě jdoucí mísy. Mozek podvědomě pracuje s tím, že bude stupnice pokračovat dál a nerelaxuje.
Konkrétně: pokud mám tibetskou zpívající mísu v tónu C, tak nevyberu D, ale např. E, F, G, nebo A.
Ideálně by měly být tóny ze stejné oktávy, tj. k C3 ze třetí oktávy vyberu E3. Výjimkou jsou mísy na okraji, tj. C3 by mohlo znít dobře i s A2, ale je třeba to vyzkoušet, zda vám to hezky zní.
(Oktávy si můžete představit jako klaviaturu, na které obsahuje oktáv hned několik, proto má každá své číslo. Většina tibetských mís, které jsem měla v ruce, je ve třetí oktávě. Větší mísy mohou být ve druhé a malé mističky jsou občas ve čtvrté oktávě. To je to číslo za tónem.)
Opět se vám možná bude hodit aplikace viz první bod – intuitivní výběr.
Druhá mísa do kvarty či kvinty
Druhou mísu můžeme vybrat od sebe 4 tóny (kvarta) nebo pět tónů (kvinta). Takže k našemu C bychom vybrali do kvinty G a do kvarty F.
Pro tón D bychom vybírali do kvinty A a do kvarty G atd.
Ve videu tuto souhru ukazuji a můžete sami vyhodnotit, jak se vám to líbí.
Binaurální mísy
Binaurální mísy jsou úplně normální tibetské mísy. Mají jen jedinou odlišnost. Jsou dvě, zní velmi podobně, ale ne stejně. Ideálně mají mezi sebou rozdíl jen 4-8 Hz. Fungují na principu sluchové iluze. Když posloucháme dva tóny jen s mírně odlišnými frekvencemi, mozek se je snaží synchronizovat a tím nám v hlavě vzniká tón třetí.
Tím se dostáváme velice rychle do frekvenčního pásu vln Théta. Ty jsou spojeny s relaxací, meditací a kreativitou. Lze je používat ke snižování stresu a úzkostí, jako podpora změn v životě či na zvyšování sebeuvědomění a napojení sama na sebe. V kurzech zvukových koupelí učím, jak na zvuko-terapeutickou koupel s binaurálními mísami.
Misky si můžete poslechnout jako nahrávky v mém e-shopu. Vybrat si je můžete při osobní návštěvě v Roztokách u Prahy, což doporučuji. Objednat si termín!
Video – jak vybrat druhou misku do páru, aby spolu ladily
Toto video bylo součástí kurzu Zvukové koupele s jednou a dvěma mísami, ale říkala jsem si, že by se vám mohlo hodit i samostatně. Omlouvám se za dva přebrepty – MHz a tonometr – měly to být Hz a tuner nebo ladička. Jsem se do výkladu tak ponořila, že jsem si toho vůbec nevšimla a pak už bylo pozdě…;)
Jsem lektorka a inspirátorka s tibetskou zpívající mísou.
Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života v říjnu 2016. Byla to láska na první poslech. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky (seznam konkrétních kurzů je na mém webu na stránce O mně >>).
Naprostá většina je zahraničních. Překvapilo a zklamalo mě, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit. Natáčím videa, píšu e-booky, články, pořádám kurzy >>> a workshopy. Učím, jak pečovat s tibetskou mísou o sebe i o druhé.
Jsem autorkou online kurzu autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, kde se s tibetskou mísou opečujete od hlavy k patě nebo obráceně. Učím také profesionály >>>, jak mísy zařadit do jejich terapií, rozšířit nabídku pro klienty a odlišit se tak od konkurence.
Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Pokaždé to bude jízda.